„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką  profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY POWIĘKSZYĆ

2013.06.28 – zapoznanie

 

2013.07.03 – warsztaty

 

2013.07.11 – przygotowania do spektaklu

 

2013.07.13 – premiera

 

2013.07.14 – pokaz

 

INFORMACJE „LATO W TEATRZE” CKN TEATR SZWALNI

TYTUŁ PROJEKTU I POKAZÓW: Zszywanie historii

MIEJSCE I TERMIN PROWADZENIA WARSZTATÓW: CKN Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź; 1 – 14 lipca 2013

DATA, GODZINA I MIEJSCE POKAZÓW: 13 i 14 lipca, godzina 20.00, CKN Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź

 

Dwutygodniowy cykl warsztatów (1 – 14 lipca) został stworzony z myślą o młodzieży w wieku 12 – 16 lat pochodzącej ze środowisk defaworyzowanych. Wybór grupy uczestników nastąpił przy współpracy z wybranymi świetlicami środowiskowymi: Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Odział Dzielnicowy Łódź-Polesie oraz Centrum Wsparcia Terapeutycznego Świetlicą Podwórkową.

 

Osią działań artystycznych są historie, wydarzenia wywodzące się z tradycji lokalnych. Główną inspirację stanowią legendy ziemi łódzkiej: przeczytane, zebrane od starszych mieszkańców lub wyszukane z zakamarków pamięci. To impuls do stworzenia przez uczestników historii/legendy osiedla, na którym znajduje się Teatr Szwalnia w oparciu
o relacje pozyskane od jego mieszkańców. Podejmowane działania to m.in. stworzenie mapy miasta z oznaczonymi miejscami pojawiającymi się w legendach, a także tymi związanymi ze wspomnieniami, przeżyciami uczestników; wywiady, rozmowy z mieszkańcami okolicznych bloków i kamienic.

W projekt wpisane są zajęcia warsztatowe w ramach grupy aktorskiej, muzycznej, nowomedialnej, kostiumowo-scenograficznej, promocyjno-dziennikarskiej. Wspólne działanie podczas warsztatów ma być próbą odnalezienia formy, sposobu opowiadania zebranych historii.